Beton Delme

Beton Delme

Öz Karot Firmamız yılların tecrübesiyle çeşitli sebeplerden dolayı inşaat, tadilat ve yenileme gibi işlemlerde karotçuların beton, tuğla ve diğer zorlu malzemelerde delik oluşturmasının kolay ve doğru yolu karot işlemini uygular. Bu işlem için tercih edilen karot matkap adı verilen hassas cihazlardır. Profesyonelce ve en kaliteli ekipmanları kullanarak uygulayan kişiye karotçu denir.

19 yıllık tecrübe ve gelişmiş delme ekipmanlarıyla donatılmış kendi kendine yeten araç filosuyla yüksek müşteri memmuniyeti sunmaktadır.

Beton delme işlemi, yatayda ve düşeyde, donatılı veya donatısız her türlü betonda, titreşim olmaksızın yapılabilmekte. Ø16mm çaptan başlayarak, Ø500mm çapa kadar beton delme işi yapılmakta olup; belirli çaplarda 10m derinliğe kadar beton delinebilmektedir. İsteğe bağlı şablon ile tam merkezinden beton delme yapılabilir. Ayrıca açılı delim yapmakta mümkündür.

Çekirdek matkap, beton, betonarme, tuğla, taş, mermer ve kaya gibi son derece sert yapı malzemelerinde silindirik delikler oluşturmak için özel olarak tasarlanmıştır.

Bu görevi, içi boş bir merkezi çevreleyen süper sert kesici dişlerle donatılmış silindirik bir matkap ucu yardımıyla gerçekleştirir. Sadece delinecek olan alanın türüne göre, uygun karot uçları kullanmak gereklidir. Aslında bu konu karotla beton delme işinde çok önemli bir ayrıntıdır.

Yapılacak işe göre, uygun malzeme kullanılmadığı takdirde gerek maliyet açısından gerekse iş gücü ve zaman açısından zarara uğranılması muhtemeldir.

Beton delme işlemine başlamadan önce, işlem yapılacak yerde aplikasyonun yapılması, yanlış bir uygulama yapılmaması açısından daha sağlıklı olacaktır.

Karot makinesi, delim yapılacak yere çok iyi sabitlenmeli ve titreşim önlenmelidir. Sabitlemenin iyi yapılmaması halinde beton delme işlemi esnasında karot ucunda kırılma meydana gelir ve işlem tamamlanamaz.

Değişik marka ve modelde, farklı özelliklerde birçok karot makinesi vardır. Beton delme kapasiteleri, motor gücü, kullanılan aparatlar açısından aralarında farklılıklar bulunmaktadır. Bu yüzden yapılacak olan beton delme işlemine uygun makine seçmek gerekir. Karot makinesinin kullanımı her ne kadar kolay gibi görünse de teknik açıdan deneyim ve birikim isteyen bir iştir. Ayrıca ağır ve tehlikeli işler kapsamında olduğu için, çalışma esnasında güvenlik tedbirlerini en üst düzeyde tutmakta fayda vardır. Makineyi kullanacak kişilerin, konusunda uzmanlaşmış, deneyimli ve iş güvenliği tedbirlerine tam anlamıyla uyan çalışanlar olması gerekir.

Beton delme ve kesmenin birçok yöntemi vardır bu yöntemler şöyle sıralanabilir; karot makinasıyla çürütme, hidrolik testere ile kesme, elmas boncuklu tel ile kesme, filiz ekme yöntemleri ile mümkün olabilmektedir. Bu işlemleri karotçular yapmaktadırlar.

Matkap uçları yüzeye göre değişkenlik gösterir. Betonu kesmek için kullanılan uçlar,endüstriyel tip elmaslardan yapılmış dişlerle donatılmışken, tuğla ve diğer duvar türlerini kesmek için tasarlanmış uçlar karbürden yapılan dişlerle donatılmıştır.

Amaçlanan kullanımlarından bağımsız olarak, tüm karot matkapları, aşırı ısınmayı önlemek ve toz çıkışını kontrol etmek için bir su soğutma sistemine sahiptir.

Nerelerde Kullanılır

·       Kalorifer tesisatlarında

·       Baca deliklerinde

·       Kapı ve pencere açılımlarında

·        Tesisat pimaş delikleri

·       Doğalgaz delikleri

·       Havalandırma, asansör, merdiven boşluğu açımlarında

·       Demir filizleri eklemede

·       Demirli demirsiz her türlü betonda istediğiniz açıda, duvarda, yerde, çatıda, balkonda, her noktada çalışılması mümkün olmaktadır.